אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שאלה של שועלה

שאלה של שועלה
כתבה: נוגה אלגום
איורים: גלעד סופר
עם עובד, 24 עמודים מנוקדים מאוירים


מה לשוּעלה אצל השבלול? את דמויות שניהם, כפי שיצר אותם המאייר גלעד סופר, תפגשו תחילה על כריכת הספר:
השבלול תּוּת יושב לו בנחת על ענף מרוחק, מרכיב משקפי חכמה ומחליף מבטים עם הקורא.
אל השלווה הזו - הופ! - נדחפת שוּ השועלה. פניה צצים להם מן הפינה, קרוב מאוד לפניו של הקורא, ועליהם הבעת התימהון האופיינית לבני שנתיים הולכי-על-שתיים, שעיסוקם המרכזי הוא שאילת שאלות.
כמו פעוט אנושי, שׁוּ השועלה שואלת את הכול על הכול בכל עת ואיננה מרפה.
'לָמָּה לַלָּמָּה קוראים כָּכָה?
ולמה בלילה השמש נחה?'
השאלות של שׁוּ השועלה (אתם שומעים את המבוגרים מהסים אותה? שוּ! שוּ!), המצלול, משחקי המילים והשנינות - כל אלה טבולים היטב ברוטב נונסנסי. תוספת מבורכת להומור מעניקה פרשנותו של המאייר גלעד סופר: דמותה של ה'סַקְרְנָנִית', שאוזניה הארוכות-שרועות צמאות לכל תשובה, נדחפת לכל מקום, צצה בכל פינה וזורעת מהומה; האיורים נותנים ממשות לכָּאוֹס הווֹקאלי שיוצרות מחרוזות שאלותיה של שו הבלתי נלאית, ממחישים את המצוקה שהיא גורמת לשכניה - ומצחיקים עוד יותר את הקורא.
כשהשכנים המותשים בורחים אל מעבר לגבול - או אז, לגמרי במקרה, מגיע תּוּת השבלול. שאלותיה של שו נופלות עתה על מחושיו הכרויים של הזר האִטִי, והנה דווקא הוא יודע לתת את התשובות הטובות, המשמחות, המרגיעות, בדיוק התשובות המתאימות לפעוטות חקרניים, גם כשמדובר בשועלה סקרנית.
חברוּת, כמו שעולה מן הסיפור, חופשייה מדעות קדומות ומתנאים מגבילים. בין השועלה לשבלול נרקם קשר נפלא:
'היא שואלת: 'למה?'
והוא עונה: 'למה לא?'
זה טוב בשבילה וגם טוב בשבילו.'

מתאים לבני שלוש עד חמש.

איוריו של גלעד סופר לספרים 'אחלה אח' ו'החתול דלעת משנה את הדעת' זיכו אותו בימים אלה בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים לשנת תשס'ו. ברכותינו!

נירה לוין