אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בית על גלגלים


כתבה: רעיה בלטמן
איורים: גיל-לי אלון קוריאל
כתר הוצאה לאור סדרת ראשית קריאה 131 עמודיםבבית שבו גְדֵלָה רָיָה בת השש הכל מסודר. אוכלים בזמן הנכון, מתרחצים בזמן הנכון, כל דבר מונח במקומו, והכל נעשה בסדר הנכון. לכל דואג סבא נחום, איש אמיד המנהל את נכסיו ואת משפחתו ביד רמה. אבל בקיץ חלתה אמא של ריה, והרופאים ציוו להעבירה לבית מרפא בהרים. בלית ברירה נשלחה ריה לביתם של סבא אברהם וסבתא בלה, בעיירה מרוחקת.
ריה הקטנה מבחינה מיד בהבדלים שבין שני הבתים. כאן אוכלים כשרעבים, מתרחצים רק אם רוצים, ושום דבר אינו מונח במקומו. כמו שאמא של ריה אומרת בנימה ביקורתית - 'בית על גלגלים'.
על ריה עובר קיץ מיוחד במינו. היא פוגשת אנשים מעניינים ומשונים, היא מתיידדת עם גדולים וקטנים ואפילו עם צוענים, היא מתנסה בהרפתקאות קטנות ונחלצת מצרות וגם מכמה דעות קדומות. בסופו של הקיץ, כשאמא חוזרת, ריה היא ילדה עצמאית ובוגרת יותר, אף שראשה שורץ כינים...
רעיה בלטמן, הכותבת, מספרת כאן על קיץ אחד בילדותה. היא מקדימה לסיפור הערה קצרה, הנותנת בידי הקוראים הצעירים את המפתח לכניסה לסיפור (מתי קרה? איפה קרה? איפה הייתם אתם כשכל זה קרה?). את הסיפור היא חותמת בהערה המחזירה את הקוראים למציאות וסוגרת את הקצוות (מה קרה לכולנו אחרי כן?). ההערות הללו ממסגרות את הסיפור על ריה ויוצרות את ההרחקה הדרושה לקריאת סיפור שתמציתו געגועים לעולם שלא ישוב.
מי שזוכר לטובה את ניסן ורחמים, גיבוריה הוותיקים של רעיה בלטמן, יהנה שוב מן הסגנון המיוחד שלה, מן הפשטות והלבביות כובשות הלב ומן הרוח הטובה הנחה על הסיפור כולו. הוא כתוב מנקודת מבטה של ריה, המספרת אך איננה שופטת, ואת הפרשנות היא מניחה לקורא עצמו. כל קורא בהתאם לגילו ולמידת בגרותו יגבש לעצמו את דעותיו על הדמויות ועל העולמות השונים בתכלית שבהם הן פועלות.
את הסיפור מעטרים כעשרה מאיוריה היפים (בשחור-לבן) של גיל-לי אלון קוריאל, וגם מהם עולות הנאיביות והאופטימיות שבקול הילדותי המוסר את הסיפור.
מומלץ לבני שבע עד עשר, ולכל מי שיש לו סבתא מתגעגעת.

נירה לוין